اندوهیاد ماموستا - سیر بی سلوک ( مجاهدیان )
سفارش تبلیغ
صبا ویژن
اندوهیاد ماموستا

 

چنان که بایست، بود

اندوهیادی از شهید ماموستا دکتر شیخ‌الاسلام‌ کردستانی

پس از چند تماس و گفتگوی تلفنی بنده از قم با ماموستا در سنندج، از آنجا که هم راضی به عزیمت ما تا کردستان نبود و هم خیال مرکز را داشت، قرارمان در تهران گذاشته شد. یکی از واپسین روزهای پاییز/ آذر 1386 در ساختمان «شورای عالی مجمع تقریب بین مذاهب اسلامی» واقع در خیابان طالقانی تهران، منتظر ما بود. رأس ساعت مقرر به همراه فاضل ارجمند حجت الاسلام علی ‌محمدپور و دو تن دیگر از همکاران، برای برگزاری نشست به حضور رسیدیم. با عالمی گشاده رو، خلیق، مبادی آداب و بر خلاف تصور، به زی و حتی شمایل علمای امامیه، مواجه شدیم که با «بشر وجه[1]»، ما را در آغوش کشید. چه میزبان مهربان و شایسته‌ای!

از بدو ورود تا ختم گفتگو، تکیه کلامش «وحدت» و «پرهیز از تفرقه» بود. دکتر ملّا سید محمد شیخ الاسلام کردستانی (کثرالله امثاله) مفتی برجسته شافعی، دبیر شورای افتاء کردستان، منتخب اول مردم استان در مجلس خبرگان رهبری و عضو شورای عالی مجمع تقریب بین مذاهب اسلامی، نسبش ـ به مانند همه سادات حسینی منطقه کردستان ایران و عراق ـ به سید محمد زاهد، مشهور به «پیر خضر» از احفاد امام موسی کاظم(ع) می‌رسید و مادرش از سادات حسنی عراق بود و خود بارها در حواشی آن گفتگو، با فخر و مباهات از نسب و سیادتش سخن ‌راند. شیخ‌الاسلام علاوه بر درک محضر علمی پدر، از مجلس درس و بحث ملا باقر مدرس بالک، ملاعبدالکریم مدرس مشهور اربیل و دیگر علمای برجسته کرکوک، مریوان، موصل و سایر شهرهای عراق بهره برد و سپس بیش از پنجاه سال به امر تدریس و تبلیغ آموزه‌های وحدت‌آفرین دینی، در غرب ایران، مشغول شد. دکتر علاوه بر عضویت در هیأت علمی دانشگاه مذاهب اسلامی و دانشگاه آزاد اسلامی، عهده‌د‌ار امامت جماعت مسجد سید قطب سنندج نیز بود.

ملّا محمد، پیش از شروع رسمی گفتگو، به ضرورت دوری مسلمین از مناقشه و اختلاف اشاره و از لزوم ارتباط بزرگان شیعه و سنّی برای جلوگیری از افراط و تفریط جامعه، سخن راند و به عنوان نمونه، برخی از مراودات تنگاتنگ خود با علمای اعلام و حوزه‌های علمیه شیعه را برشمرد، از آن جمله فرمود: به دعوت [عالم فرهنگ پرور و مدافع اهل بیت] مرحوم آیت الله شیخ حسن سعید طهرانی (ره)[2] ، به مدت هفت سال در تهران اقامت و در مدرسه امام جواد (ع) به تدریس دروس حوزوی مشغول شدم. همچنین ‌گفت: حضرت آیت الله حاج شیخ جعفر سبحانی دامت توفیقاته، بسیار به بنده لطف و عنایت دارند، چنانکه چند بار از من دعوت کردند تا در قم مستقر شوم و در حوزه علمیه تدریس نمایم که بنا به دلایلی اجابت نکردم.

در طول دیدار، بارها عظمت مقام بی‌بدیل عصمت کبری، فاطمه زهراء (س) و کریمه اهل البیت، فاطمه معصومه (س) بر زبانش جاری شد و هیچگاه فراموش نمی‌کنم که پس از گفتگو و به وقت خداحافظی، آن شهید سخنی بر زبان آورد که نشان از عمق ارادت بی‌شائبه و خالصانه ایشان به اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) داشت. آن مرحوم با صمیمیتی خاص دست بنده را گرفت و فرمود: خواهشی از شما دارم که در مراجعت به قم، اگر مقدورتان بود در این ایام به نیابت از بنده و خانمم، عمه‌ام بی بی فاطمه معصومه (سلام الله علیها) را زیارت کنید! گرچه این سخن، از عالم عامل و بیداری چون ایشان، شگفت نیست، اما اعتراف  می‌کنم که برای آن روز ما تا حدودی غیر منتظره بود.

فصل گفتگوهای مهدوی

و اما پاییز 1386، به خلاف آمد روزگار، برای ما، فصل یک رویش بود! رویش اندیشه‌ای تازه و دراندازی طرحی نو در ماهنامه معارف. به عشق مولای غائب از نظر و با الهام از این شعر نغز و پر مغز مولوی: «خوشتر آن باشد که سرّ دلبران/ گفته آید در حدیث دیگران»، این بار گفتگوهای «بر ساحل سخنِ»مان، با لحنی دیگر در گلستان سبزاسبز مهدوی جوانه زد و در هوای دلپذیر انتظار، شکفت. «یا علی گفتیم» و طرح سلسله نشست‌های بررسی«موعودگرایی در ادیان آسمانی و دیگر مذاهب اسلامی» با شرکت بزرگان و نمایندگان رسمی اقلیت‌های دینی و مذهبی کشور، آغاز شد. «ماشیح؛ منجی موعود یهود» (مندرج در شماره 50 معارف) اولین ثمره‌ این جنبش پاییزی بود که در گفتگو با دکتر یونس حمامی لاله‌زار، رئیس اسبق انجمن کلیمیان ایران به بار نشست.

استقبال خوانندگان فرهیخته نشریه از آن گفتگوی صمیمانه و البته عالمانه، ما را به ادامه این راه تازه در پیش گرفته، امیدوارتر کرد. در دومین منزل، جناب رمزی گرمو، اسقف اعظم کلیسای آشوری، کلدانی و کاتولیک، در کلیسای حضرت یوسف (ع) تهران پذیرای ما شد تا رهاورد آن نشست، با خاطره «بازگشت مسیح» (مندرج در شماره 51) در دل نشریه معارف به یادگار ماند.

دیگر ادامه این مسیر چندان صعب و نفس‌گیر نمی‌نمود، چراکه نقشه راه در دستانمان بود و پیچ و خم‌های آن، قابل پیش‌بینی. حسن اتفاقِ «سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی» هم از نیمه خود گذشته بود. فرصت باقی‌مانده، ما را بر آن داشت تا در این راستا، سلسله نشست‌های خود را جهت دهیم و این بار به بازکاوی درونِ دینی مبحث مهدویت بپردازیم؛ و چنین بود که شماره 52 معارف، با موضوع بازخوانی «مهدویت از دیدگاه اهل سنت» به گفتگو با مفتی برجسته شافعی و منادی وحدت اسلامی، عالم مجاهد، شهید ماموستا دکتر ملّا سید محمد شیخ‌الاسلام‌ کردستانی، اختصاص یافت که با عنوان «موعود از نسل فاطمه(س) است» به چاپ رسید. البته خدای را سپاس که در ادامه این سلسله نشست‌ها، «مهدویت از منظر وهابیّت» با حضور دکتر عصام العماد، در دو شماره با عناوین «دوش وقت سحر از غصه نجاتم دادند» (شماره 58) و «ما در پیاله عکس رخ یار دیده‌ایم» (شماره 59) و همچنین «موعود گرایی در آئین زرتشت» در دیدار با موبد پدرام سروش پور در دو قسمت با عناوین «سوشیانس» (شماره‌های61 و 62) مورد واکاوی قرار گرفت و امید می‌رود که حسن ختام این مجموعه، «مهدویت از منظر امامیه» باشد که با حضور یکی از بزرگان علمی و معنوی جهان شیعه، به سرانجام رسد و علاوه بر درج در ماهنامه معارف، این مجموعه در کتابی به همین عنوان به جامعه علمی و دینی، به ویژه دانشگاهی کشور، عرضه شود.

 اهل بیت(ع) مدار وحدت

دیدگاه ارادتمندانه و اعتقادی شهید شیخ الاسلام به اهل البیت (علیهم السلام)، متضمّن منطقی‌ترین قرائت از «وحدت اسلامی» است. تأمل در نکات ذیل، راهگشا در درک بهتر مسئله مهم «وحدت» است:

 1. سفارش قرآن به گفتگو با اهل کتاب و حتّی مشرکین، دیگر جایی برای تنازعات موجود میان گروههای مسلمان باقی نمی‌گذارد.

2. اگرچه بی‌گمان اختلاف فریقین در اختصاص خلافت پیامبر، بهانه نزاع امت اسلام گردید، امّا اجماع هم? گروه‌ها و شخصیت‌های منصف اسلامی بر مرجعیت علمی و تفسیری آل البیت(ع) و درک شأن و قرابت آن خاندان به حضرت ختمی مرتبت(ص)، می‌تواند محور وحدت مسلمین قرار گیرد، که البته شهید شیخ الاسلام در عمل از پیشگامان و پیشقراولان تحقق این حقیقت بود؛ چراکه به گواهی تاریخ، جهت گیری مکتب علمی و معنوی اهل بیت، همواره در راستای تحقق آرمان مقدّس وحدت و در خدمت حفظ مصالح مسلمین بوده است، چنانکه سخنان خلیف? دوّم و ائمّ? فرقه‌های اسلامی، خود بهترین شاهد این مدّعاست.

به نظر می‌رسد، رهبران فرق اسلامی باید به منظور تحقق همه جانبه وحدت مسلمین، به راهکارهایی چون: تقویت بنیان‌های علمی و عملی مشترک، احترام به اصول و عقاید یکدیگر، تقویت روح برادری و همدلی، مدیریت بر مجموعه‌های خود به منظور تنش زدایی و جلوگیری از موج آفرینی جاهلان و یا معاندان، شفافیت در مواضع، حصر اختلافات فرقه‌ای در گفتگوهای علمی (توصی? علّامه سید شرف‌الدین)، بستن نگاه تکفیری فرقه‌های اسلامی بر یکدیگر (توصی? شیخ محمود شلتوت مفتی اهل سنت و آیت الله العظمی بروجردی مرجع شیعه)، حذف مقیاس‌های غیر قرآنی تفاضل (مقیاس‌هایی غیر از تقوا، مجاهده، ...)، پرهیز از مسائل فتنه انگیز(حذف مستفزّات)، پاسخ علمی به شبهات (البتّه شبهاتی که با حسن نیت مطرح می‌شوند نه با نیتِ سوء) اهتمام ویژه ورزند.

پی‌نوشت‌ها:[1] . «المومن بشره فی وجهه و حزنه فی قلبه، اوسع شیی صدراً و اذلّ شیی نفساً»؛ نهج البلاغه، حکمت: 333..

[2] . آیت الله شیخ حسن سعید تهرانی (متولد در حدود سال 1296 ش و متوفی 1374 ش)، نواده آیت الله العظمی حاج میرزا مسیح مجتهد تهرانی، از مراجع دوره قاجار و فتوا دهنده قتل گریبایدوف سفیر کبیر روسیه در تهران بود. وی در تهران به تدریس فقه و اصول و تفسیر، وعظ و ارشاد، تألیف، چاپ و نشر کتابهای دینی و تأسیس بنای کتابخانه و مدرسه چهلستون و گنجینه قرآن پرداخت. اصول دین، خدا و مهدی، ولایت فقیه، رهاورد غدیر و دهها اثر دیگر از آثار این عالم فرزانه است. این عالم ربانی در 78 سالگی در تهران رحلت کرد و در شیخان قم دفن شد. • کلمات کلیدی : ماموستا شیخ الاسلام
 • نوشته شده توسط سید مجتبی مجاهدیان در پنج شنبه 88/7/16 و ساعت 6:28 عصر | نظرات دیگران()

  لیست کل یادداشت های این وبلاگ
  درباره خودم
  سیر بی سلوک         (  مجاهدیان )
  سید مجتبی مجاهدیان
  باز کن دکان که وقت عاشقی ست
  لینک به وبلاگ
  منوی اصلی
   RSS 
   Atom 
  صفحه نخست
  پست الکترونیک
  صفحه ی مشخصات
  خانگی سازی
  ذخیره کردن صفحه
  اضافه به علاقه مندیها
  دسته بندی یادداشت ها

  نوشته های پیشین
  کتابنامه هزار سخن
  گفتگوی قرآن پژوهانه با خرمشاهی
  گفتگوهای مهدوی
  رفعت اگر خواهی بیا(گپی با دکتر عصام العماد)
  امام خمینی، نه چون دیگران
  قرآن شیعه؟!
  به یاد بانوی آب و آینه
  اسفندیار یا غضنفر؟!
  آقای رئیس جمهور؛ مسئله!
  بدون شرح!
  تمنّای نگاه
  و گاه در رگ یک حرف خیمه باید زد
  زندگی را به طمع گیر مده!
  بحر در کوزه ای
  نقد نقد صوفی
  در کوی مدعیان
  من از مصاحبت آفتاب می آیم
  قصه ارباب حکمت
  بابا تقی
  استثنایی که به قاعده تبدیل نشد
  شعر بی دروغ
  صوفی بی صفا نمی خواهم (1)
  صوفی بی صفا نمی خواهم (2)
  صوفی بی صفا نمی خواهم (3)
  دو ناشنیده از شهید مدرس
  پرسمان عرفان کیهانی؟!
  زبان تازه ما بود
  ای کربلا کنم فلکت نام یا چمن؟!
  سوشیانس
  پیام پیروزی
  سین مثل سرقت!
  بزرگ بود و از اهالی امروز (1)
  بزرگ بود و از اهالی امروز (2)
  بزرگ بود و از اهالی امروز(3)
  آماده سازی قانون تفسیر
  سیره قرآن پژوهی کمالی (1)
  سیره قرآن پژوهی کمالی (2)
  سیره قرآن پژوهی کمالی (3)
  قانون تفسیر؛ مانیفیست قرآن پژوهی نوین(1)
  قانون تفسیر؛ مانیفیست قرآن پژوهی نوین(2)
  خبرگان در نظریه انتصاب
  در محضر مفسر (1)
  حذف مستفزّات
  در محضر مفسر (2)
  جمال جمیل استاد(1)
  جمال جمیل استاد(2)
  12 نکته در باب ولایت فقیه
  هویت غیبیه (1)
  هویت غیبیه (2)
  گستره عرفان

  آمار وبلاگ
  مجموع بازدیدها : 233885
  پیوندهای روزانه
  لینک دوستان
  مقام عشق
  علویان
  کانون اندیشه جوان
  کوهپایه
  حمایت مردمی دکتر احمدی نژاد
  دکتر رحمت سخنی
  مستانه
  سلام شهدا
  خدا، یه کاری کن ...
  یک طلبه با عبای مشکی
  شهدای استان خراسان

  چفیه
  COMPUTER&NETWORK
  موعود
  نگاه منتظر
  ثانیه
  همکلاس
  آینه های عارف
  زندگی
  شب های مهتابی
  صفحات خط خطی
  زورخانه باباعلی
  کبو ترانه .... تا بام ملکوت
  عشق سرخ
  آرامش جاویدان در پرتو آموزه های اسلام
  آقازاده ـ علیرضا احمدی نژاد
  mansour13
  پیامبر اعظم
  دانستنیهای ایران زمین
  درد شکفتن
  یا زهرا(س)
  منتظر بیداری
  شیلو عج
  خط سرخ شهادت
  بسیجی سیاسی
  دم مسیحایی
  تنهاترین سردار
  کبوترانه
  اباصالحی
  صفحه‌ی 21 -:- Page21
  شمیم حیات
  صعصعه
  مشاوره و مقالات روانشناسی و
  صفحات انتظار در فراق گل نرگس
  دانشمند
  مسیح اندیمشک
  پرواز
  موتور سنگین ... HONDA - SUZUKI ... موتور سنگین
  اولی الابصار
  راز و نیاز با خدا
  تا ریشه هست، جوانه باید زد...
  خلوت تنهایی
  محمدرضا جاودانی
  روح .راه .ارامش
  آیین عشق (سیدمهدی میرمسیب)
  باور
  خاطرات
  صوفیان رند
  محمد کاظم روحانی نژاد
  دکتر محمدصادق کوشکی
  دست خط ـ پاکروان
  سایت آموزه
  آخرین مسافر
  فرهنگ و ارتباطات ـ دکتر آشنا
  دات ـ دکتر یونس شکرخواه
  تصوف از نگاهی نو
  خاکستر
  طلبه ای از نسل سوم
  نهج البلاغه
  تک ستاره
  گل آقا
  ساجد ـ سایت جامع دفاع مقدس
  تاسیانه
  عملیات تلمود
  نوشتارهای قاسم روانبخش
  کوهنوردی و ....
  سوتک
  سلام آقا
  مازیار ناظمی
  هنر جنگ
  مسعود ده نمکی
  خیال های شهری ـ سید ضیاء الدین شفیعی
  مطالعات سیاست، امنیت و جهانی شدن
  سید عبدالجواد موسوی
  حضرت عشق ـ علیرضا قزوه
  خرقه پشمینه
  ملّا ـ ابوالفضل زرویی نصرآباد
  7 چشمه
  مرصاد
  محمد صالح علا
  سعید حدادیان
  استاد محمدرضا حکیمی
  پرسمان قرآنی
  موعود
  حسن رحیم پور ازغدی
  علامه مطهری
  صادقین
  ماهنامه معارف
  کتاب نقد
  ترجمان وحی
  ایران سهراب
  علامه حسن زاده آملی
  کامران نجف زاده
  پیام وصل
  شاگرد استاد طیب
  ملک الشعرای بهار
  پارس قرآن
  ابنا
  محمدرضا سرشار ـ رضا رهگذر
  بوالفضول الشعرا
  روزنامه ها
  سایت های خبری و خبرگزاری ها
  دکتر میرجلال الدین کزازی
  تفسیر مقام معظم رهبری
  نوای قرآن
  احادیث
  سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
  دکتر عبدالحسن خسروپناه
  علامه سید محمد حسین طهرانی
  مرکز اسناد انقلاب اسلامی
  گناباد 110
  علی اکبر جوانفکر
  زیباترین شکیب
  پیامبر امید
  استاد فرشچیان
  عین صاد
  سال های تاکنون ـ عبدالجبار کاکایی
  مطالعات شیعه شناسی
  شیعه شناسی
  دیکشنری آنلاین
  صحیفه سجادیه
  یاداشت های شخصی احمدی نژاد
  رضا امیرخانی
  آیت الله مصباح یزدی
  دکتر مهدی مطهری نیا
  دانش نامه موضوعی قرآن
  دایرةالمعارف قرآن
  فرهنگ قرآن
  پرسمان های قرآنی
  پایگاه های قرآن پژوهی
  دکتر نجف لک زایی
  میثم رشیدی مهرآبادی
  مرکز پوهشی میراث مکتوب
  بانک اطلاعات نشریات کشور
  جدید نیوز
  پایگاه اطلاع رسانی وهابیت و ادیان ساختگی
  پایگاه علمی جهاد دانشگاهی
  آستان قدس رضوی
  حزب الله لبنان
  خانه کتاب اشا
  دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران
  کلینیک طب ایرانی
  نشریه الکترونیک چارقد
  دزفول من
  انجمن شاعران ایران
  پایگاه اینترنتی شعیب
  دکتر افشین یداللهی
  نشریه الکترونیکی پرسمان
  مرکز تعلیمات اسلامی واشنگتن
  مرکز اسلامی انگلیس
  شهید دکتر چمران
  دریا
  عرفان ـ استاد حسین انصاریان
  هر آینه آه ـ جواد زهتاب
  اهدنا الصراط المستقیم
  ری را ـ کتابخانه آزاد فارسی
  آیت الله العظمی بهجت
  منصورون
  کانون جلسات قرآن دزفول
  رویش مبارک
  لغت نامه دهخدا_فرهنگ معین
  عباد صالح خدا
  راه و رسم طلبگی
  خبرهای صوفیه
  نسیم مطهر
  شبکه اطلاع رسانی هادی
  دیر تش باد
  زیارت مجازی امام رضا
  قربانیان سلاح های شیمیایی
  آینده روشن ـ تخصصی مهدویت
  آرماگدون armageddon
  بانک اشعار عاشورایی
  کتاب های تفسیر و علوم قرآن
  دکتر حسین کچوئیان
  راوی خاک

  لوگوی دوستان


  خبر نامه
   
  وضعیت من در یاهو
  موسیقی وبلاگ
  ParsiBlog.comپیشرفته ترین سیستم مدیریت وبلاگ فارسی

  <script src="http://mjmafi1.googlepages.com/clock30.js" language=javascript>>